Инициативата се ръководи от НПО “Център за учене чрез преживяване” по Програма “София – град на младите и активните”
Проектът се нарича “Пътят на промяната” и има за цел да развие гражданско самосъзнание сред младежи по темата за пътната безопасност чрез преживелищна игра. За да се отбележи приключването на проекта, на 13 ноември от 17:00 е организирано публично събитие в NGO House на ул. "Христо Белчев" 3. Екипът на “Център за учене чрез преживяване” кани всички, които се чувстват не-безразлични към заобикалящата ни пътна действителност, да посетят събитието.
Основен фокус на проекта са младежи на (14+)-годишна възраст, като са проведени 40 работилници в училища и младежки центрове. В рамките на два часа учениците разискват различни аспекти от заобикалящата ни пътна действителност, които са представени под формата на карти. Картите са с илюстрации, текст или и двете и трябва да бъдат подредени в логическа последователност, като няма вярна подредба – всичко зависи съжденията на младежите по темата. Играта и илюстрациите са авторски, като зад тях стои екипът на “Център за учене чрез преживяване”. Мисията им е да убедят възможно най-много хора, че всяко действие или бездействие има връзка с пътната реалност в страната ни.
Години наред България оглавява черната статистика на ЕС по брой жертви на ПТП, като всяка година над 500 човека губят живота си на пътя.
Това е мотивацията зад появата на гражданската инициатива и създаването на играта. Освен нея зад гърба си екипът има и адаптирана версия за деца на възраст над 10 години, като над 400 бройки от нея се даряват на училища в цялата страна. Ръководителят на проекта, Румяна Георгиева, е автор и на едноименна книга с кауза “Пътят на промяната”. Създадено е и образователно видео за ангажиране на учениците. В целия процес екипът е срещнал подкрепа от много образователни институции и организации, отдадени на темата за пътната безопасност.
По време на заключителното събитие гостите ще могат да се запознаят с целите, екипа и дейностите в рамките на проекта. Ще се включат и взели участие в работилниците ученици и техните ръководители. Екипът на проекта изказва своите специални благодарности на Столична община и на всички участващи образователни институции.
ПОКАНА