"Точно преди сто години, в дните на Страстната седмица, политическият екстремизъм превръща храма в мишена, молитвата в траур, и отнема живота на стотици българи – политици, офицери, граждани. Един век по-късно ние не сме забравили. Днес отново виждаме как думите на омразата се завръщат на улицата, в медиите, дори в парламента. И затова наш дълг е не само да се поклоним пред жертвите. Наш дълг е да съхраним тази памет, която да служи не на миналото, а на бъдещето – на онези, които идват след нас, – каза по време на церемонията кметът на София Васил Терзиев и подчерта – Атентатът разкрива пред цяла Европа истинското лице на политическия фанатизъм. Той остава символ на това как крайните идеологии, когато прераснат в насилие, не носят промяна, а водят до хаос, разпад и невинни жертви – особено когато останат без отговор".
Столичният кмет Терзиев благодари на съорганизаторите на изложбата – куратора проф. Евелина Келбечева, на Фондация "100 години от атентата в Света Неделя", Държавна агенция "Архиви", Фондация "Комунитас", Фондация "Конрад Аденауер" и Комисия "Фулбрайт", за това, че чрез артинсталацията тази памет днес отново заема своето място в публичното ни съзнание. Той призова хората да посетят изложбата, да положат цветя и да не забравят историята и допълни, че неговият екип работи по създаване на Музей на комунизма, за да имаме точния прочит на историята и връщайки се към миналото, да се учим от уроците. "Една демократична държава не трябва да се страхува. Нито от истината. Нито от миналото си. А да отстоява свободата – свободата да влезеш в храма, свободата да мислиш, свободатата да говориш открито, без страх, без омраза, без заплахи. Това е нашият ангажимент и нашето обещание – към историята и към бъдещите поколения", подчерта Терзиев.
“Историята се състои не само от възходи и победи, а и от събития като този атентат, – каза директорът на Държавна агенция "Архиви" Михаил Груев. – Наш дълг като хора е да възкресим паметта на това, което се е случило, с надеждата, че то никога няма да се повтори“.
Концепцията за изграждане на артинсталацията, пресъздаваща символично атмосферата около площада след атентата в катедралния храм „Света Неделя“ ("Свети Крал"), е дело на екипи от историци, общественици, архитекти, художници и дизайнери.
Инсталацията представлява различни по форма и големина елементи, символизиращи отломки от стените на разрушената църква, върху които са представени с архивни документи и снимки събитията от и предшестващи атентата от 16.04.1925 г. Вградените QR кодове в експозицията дават възможност за запознаване и аудио-визуално възприятие на архивните материали – документи, снимки, автентични филмови кадри и спомени.
Изложбата е разположена в пространството пред фасадата на църквата и ще може да бъде видяна в рамките на 1 месец от днес до 16 май.
На събитието присъстваха директорът на Държавна агенция "Архиви" доц. д-р Михаил Груев, Президентът на Европейската платформа за памет и съвест Марек Мутор, зам.-кметът на Столичната община Иван Василев, зам.-кметът Благородна Здравкова, кметът на район „Средец“ Трайчо Трайков, кураторът на изложбата проф. Евелина Келбечева и Биляна Коцакова, представител на Фондация "За отбелязване на 100-годишнината от атентата в катедрален храм "Света Неделя", общественици и граждани.