Туристически маршрут "Известните неизвестни жени в миналото и бъдещето на България"

Първият в България туристически маршрут с фокус върху жените и тяхната роля – "Известните неизвестни жени в миналото и бъдещето на България" – ще бъде представен на 19 октомври в Регионален исторически музей – София от неговите инициаторки от сдружение "Жените в бизнеса и професиите".

Има ли парк, градинка или дори гора на името Екатерина Каравелова или друга заслужила българка?
Колко са паметниците на жени в София?
Колко улици носят имена на бележити българки?

По данни на Евростат две трети от европейското население е участвало поне в една културно-туристическа дейност през годината. Тематичните маршрути са хит в европейския туризъм. България изостава по отношение на политиките и продуктите за равнопоставеност на половете в сравнение с останалите европейски държави.
"Известните неизвестни жени в миналото и бъдещето на България" е работно заглавие на проект, целящ да проучи историите на бележити българки от миналото и настоящето, оставили следа в обществото, както и места в града, и любопитни истории, свързани с техния живот, които биха могли да станат част от туристически маршрут. Чрез обществени обсъждания, анкети и допитвания ще се формира предложение за туристически продукт, който ще представи София в светлина, която да я постави на специално място в очите както на собствените ѝ граждани, така и на всеки чужденец.

Маршрутът е вдъхновен от Екатерина Каравелова – една от българките, оставили най-ярка следа в обществото в следосвобожденска България, създателка на българското женско движение.  Днес за срам на цялото ни общество гробът ѝ, който се намира до този на съпруга ѝ в центъра на столицата, е напълно изоставен и буренясал.

Другите предложения са царица Елеонора, спасила за поколенията и света Боянската църква, чийто гроб в двора на църквата е също занемарен, Констанца Ляпчева, създателка на Съюза за закрила на децата, първата жена археолог, първата жена ядрен физик и други. Не липсват и съвременни имена като Гена Димитрова и Невена Коканова, оставили диря в българската култура, жени, станали известни в наши дни – Кристалина Георгиева и Ирина Бокова, оглавявали престижни световни организации.

Сдружение "Жените в бизнеса и професиите София" подготвя предложение за създаване на паметник на Екатерина Каравелова. Подготвя се и инициатива за изготвяне на цялостна стратегия за наименуване на улиците в града, в която жените да заемат своето достойно място, която ще бъде предложена на Столичната община.

Маршрутът "Известните неизвестни жени в миналото и бъдещето на България" ще бъде представен от журналистката Теодора Енчева.
Проектът се реализира с подкрепата на Столичната община – Програма "Европа".

 

16.10.2024